WEDŁUG NOWYCH ZALECEŃ AMERYKAŃSKIEJ AKADEMII PEDIATRII (AAP) SOKI DOPIERO PO 1 ROKU ŻYCIA!

WEDŁUG NOWYCH ZALECEŃ AMERYKAŃSKIEJ AKADEMII PEDIATRII (AAP) SOKI DOPIERO PO 1 ROKU ŻYCIA!

Do tej pory funkcjonowało zalecenie AAP z 2001 r., które podkreślało, aby nie podawać soków niemowlętom poniżej 6 miesiąca życia. W tym roku, pierwszy raz od wielu lat, pojawiła się zasadnicza zmiana w stanowisku rady AAP: nie zaleca się w ogóle podawania soków dzieciom poniżej 1 roku życia.

Nowe zalecenia

Według AAP nie należy podawać soków dzieciom poniżej 1 roku życia chyba, że są ku temu wskazania medyczne (np. leczenie zaparć).

AAP w swoich rekomendacjach dla starszych dzieci podaje normy dziennego spożycia 100% soku:

– dzieci w wieku 1-3 lat – 4 uncje (ok. 120 ml),

– dzieci w wieku 4-6 lat – 4- 6 uncji (ok. 120- 180 ml),

– dzieci w wieku 7 lat i więcej – 8 uncji (ok. 240 ml).

W zaleceniach zwrócono uwagę na to, aby:

– nie podawać maluchom soków w butelkach oraz zamykanych, przenośnych kubkach, które ułatwią dziecku spożywanie soku przez cały dzień,

– nie podawać soków przed snem,

– zachęcać dzieci do spożycia owoców w całości (to one, w odróżnieniu od soków, zawierają większą porcję błonnika; okazuje się, że dzieci w wieku od  2 do 18 lat spożywają o połowę za dużo soków w stosunku do ilości spożywanych owoców),

– przekazywać rodzicom wiedzę o tym, że podstawowym źródłem płynów u niemowląt powinno być mleko ( z piersi lub w postaci mieszanki mlekozastępczej), potem woda,  zaś u starszych dzieci niskotłuszczowe/ beztłuszczowe mleko i woda,

– zniechęcać dzieci/ rodziców do spożywania niepasteryzowanych soków – mogą zawierać patogeny, tj. bakterie e.coli, salmonella, cryptosporidium,

– podawać  soki 100 % u dzieci powyżej 1 roku życia w ramach dobrze zbilansowanej diety,

– unikać soku grejpfrutowego u dzieci przyjmujących niektóre leki, gdyż może wchodzić z nimi w interakcję,

– pediatrzy określali dawkę soku, jaką może spożyć dziecko, które cierpi na przewlekłe biegunki, bóle brzucha i wzdęcia,

– nie traktować soków jako uzupełnienie płynów przy odwodnieniu,

– pytać dentystę o relację między piciem soków a występowaniem próchnicy,

– edukować rodziców i dzieci w kwestii różnicy w spożywaniu soków owocowych i napojów owocowych.

Mimo iż w latach 2008- 2013 sprzedaż soków i napojów owocowych spadła (między innymi ze względu na wzrastającą świadomość w zakresie zdrowego odżywiania), to i tak dzieci oraz nastolatki stanowią największą grupę osób spożywających wyżej wymienione napoje.

 

Z czego wynikają zmiany?

  1. Uważa się, że soki mogą przyczyniać się do pojawienia się u dzieci próchnicy (szczególnie w przypadku, gdy istnieją u dziecka tego typu problemy).
  2. Mimo iż w najnowszych badaniach nie zauważono związku między podawaniem soków 100% i jego wpływem na otyłość u dzieci powyżej 6 roku życia, to zaleca się wykluczenie ich z diety dzieci cierpiących z powodu nadwagi.
  3. Ważne, aby nie porównywać soków do owoców- te drugie zawierają więcej błonnika, mniej kalorii i cukru.
  4. Choć uważa się, że soki 100 % mogą dostarczyć niektórych witamin, tj.np.: witamina C (zawarta w soku pomarańczowym), wapń, witamina K, to brakuje w nich błonnika oraz białka ważnego dla wzrostu/ rozwoju dzieci ( a to może doprowadzić do niewłaściwego przyrostu masy ciała- zbyt dużego lub zbyt małego; zauważono, że nadmierne spożycie soku przez dzieci przyczyniało się do niedożywienia).
  5. Nie ma żadnego uzasadnienia dla wprowadzania soków do diety dzieci poniżej 1 roku życia.
  6. Zaleca się, aby kontrolować ilość spożycia soków przez dzieci starsze. Nie powinny one popijać soku przez cały dzień (często obserwuje się brak umiaru…).
  7. Soki nie są wskazane przy leczeniu biegunek, dodatkowo mogą przyczynić się u niemowląt i małych dzieci do rozwoju hiponatremii ( obniżonego poziomu sodu we krwi).

 

Rola pediatry

W zaleceniach AAP co chwilę pojawiają się informacje na temat roli pediatry w żywieniu dzieci. Uważa się, że to do nich należy w dużej mierze edukowanie rodziców (i dzieci) w kwestii zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety. Rolą pediatry powinno być przestrzeganie rodziców przed podawaniem dzieciom zbyt dużej ilości soków (najlepiej ograniczać je do minimum) , informowanie o konsekwencjach ich nadmiernego spożycia oraz zachęcanie do niepodawania ich w okresie niemowlęctwa.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sięgnij do źródła. Informacje tutaj zawarte nie wyczerpują tematu.

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi porady lekarskiej.

 


Źródła:

http://www.aappublications.org/news/2017/05/22/FruitJuice052217
http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2017/05/18/peds.2017-0967