BANKI MLEKA KOBIECEGO- DLA KOGO I PO CO? JAK SKORZYSTAĆ? POZNAJ HISTORIĘ ALICJI I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TEGO TYPU PLACÓWKACH.

BANKI MLEKA KOBIECEGO- DLA KOGO I PO CO? JAK SKORZYSTAĆ? POZNAJ HISTORIĘ ALICJI I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TEGO TYPU PLACÓWKACH.

Tak Alicja wspomina swoją „przygodę” z Bankiem Mleka Kobiecego:

Gdy moja córka urodziła się nagle w 33 tygodniu ciąży, ja leżałam po cesarskim cięciu, a mąż przyszedł z pytaniem czy zgadzamy się na podanie mleka z banku mleka. Pamiętam jak dziś… On nie wie, co ja na to. Ja nie wiem, co to bank mleka. Więc mąż wraca do pielęgniarek i dopytuje, i znów wraca. Zgoda podpisana. Jeszcze go pytają pielęgniarki, z czym ma takie wątpliwości sądząc, że mowa o szczepieniach. Wtedy pierwszy raz usłyszałam, że jest coś takiego jak bank mleka kobiecego. Bank, któremu jestem wdzięczna, bo dzięki ich działalności i hojności wielu mam-dawczyń moja córka nigdy nie poznała mleka modyfikowanego. Jest​ to szczególnie ważne na początku życia wcześniaka. Była to dla mnie dodatkowa motywacja do pracy nad swoją laktacją – skoro inne mamy się postarały dla mojego dziecka, to ja muszę dać z siebie absolutnie wszystko. Po dwóch tygodniach miałam już na tyle rozhulaną laktację, że miałam mleka na wszystkie potrzeby córki i zapasy w zamrażarce. Wtedy z bankiem Mleka Kobiecego w Toruniu spotkałam się po raz drugi. Umówiłam się na spotkanie z p. Kasią, która pobrała próbki do badań. Wszystko było okey i tak na najbliższe pół roku zostałam dawczynią banku mleka. Mogłam się odwdzięczyć za pomoc. Dzięki temu miałam również stałe wsparcie p. Kasi jako doradczyni laktacyjnej, dzięki której córka nauczyła się jeść z piersi. I tak nasza mleczna droga trwa już ponad 10 miesięcy.

 

Co to są Banki Mleka Kobiecego?

Są to placówki- profesjonalne laboratoria, które zajmują się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, ale także odpowiednim jego przechowywaniem i przekazywaniem go dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione mlekiem swojej mamy.

 

Kto i w jakim celu może skorzystać z tego typu banku mleka?

Najczęściej z tego typu banków korzystają dzieci, które mają utrudniony dostęp do mleka własnej mamy. W większości przypadków mleko z piersi potrzebne jest dzieciom urodzonym przedwcześnie lub chorym noworodkom i niemowlętom poddanym leczeniu. Dla wcześniaków urodzonych przed 37 tygodniem ciąży mleko kobiece może być bardzo ważne i mieć znaczenie wręcz terapeutyczne. WHO i AAP uważają mleko pochodzące z profesjonalnych Banków Mleka Kobiecego za drugi w kolejności (po mleku własnej mamy) pokarm stosowany z wyboru u noworodków i niemowląt.

 

Jak zostać Honorową Dawczynią mleka?

Może nią zostać tylko zdrowa kobieta- mama w okresie laktacji mająca nadwyżki mleka i chcąca się nim podzielić z innymi potrzebującymi dziećmi. Zanim taka kobieta odda mleko, musi spotkać się z pracownikiem Banku Mleka Kobiecego, który ma obowiązek przeprowadzić z nią dokładny wywiad na temat jej trybu życia, zdrowia, przyjmowanych leków. W czasie współpracy z bankiem mleka kandydatka musi unikać używek (papierosów, narkotyków, alkoholu, dużej ilości napojów zawierających kofeinę), a także nie może przyjmować niektórych leków. Przeciwskazaniem do bycia dawczynią są także szczepienia w ostatnim czasie na niektóre choroby, przyjmowanie hormonu wzrostu, chorowanie na ostre i przewlekłe choroby. Dawczynią nie może zostać kobieta, która choruje na gruźlicę, HIV, kiłę, zapalenie wątroby typu B i C (na cztery ostatnie zlecone zostają badania).

Kandydatka do bycia dawczynią mleka musi mieć świadomość, że oddanie własnego mleka jest zupełnie nieodpłatne. Wyposażona zostaje jedynie w specjalne akcesoria służące prawidłowemu odciąganiu i przechowywaniu pokarmu.

 

Jak pozyskać pokarm dla dziecka od Honorowej Dawczyni?

Dostęp do tego typu mleka mają w pierwszej kolejności dzieci przedwcześnie urodzone i chore. Dzieci zdrowe mogą skorzystać z niego tylko wtedy, gdy w zasobach banku mleka pojawiają się nadwyżki.

Mama dziecka z grupy wysokiego ryzyka powinna skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli w szpitalu, w którym przebywa dziecko, nie ma banku mleka, tenże szpital może nawiązać współpracę z Regionalnym Bankiem Mleka Kobiecego.

 

W jakich miastach w Polsce znajdują się Banki Mleka Kobiecego?

Istniejące Banki Mleka Kobiecego: Warszawa, Toruń, Wrocław, Opole, Kraków.

Powstające Banki Mleka Kobiecego: Łódź, Gdynia, Szczecin, Rzeszów.

Więcej informacji o placówkach znajdziesz tutaj: http://bankmleka.pl/29-banki-mleka-w-polsce.html

 

Głęboko wierzę, że historia Alicji i jej córeczki pomoże przezwyciężyć opory związane z korzystaniem z mleka innych kobiet. Bo nie oszukujmy się… takie opory są… Zupełnie niepotrzebnie. Mleko kobiece jest wyjątkowe i najlepsze dla dziecka pod każdym względem. Jak się okazuje, może ratować życie… Mam nadzieję, że więcej mam, w miarę swoich możliwości, odnajdzie w sobie chęci do pomocy potrzebującym dzieciom…

 

O tym, dlaczego mleko mamy jest wyjątkowe i dlaczego warto karmić piersią, przeczytasz TUTAJ.

Po więcej informacji na temat Banków Mleka Kobiecego sięgnij do źródła.

 


Źródło:

http://bankmleka.pl/